وضعیت حقوقی و قانونی تجارت الكترونیكی در جهان و ایران

وضعیت حقوقی و قانونی تجارت الكترونیكی در جهان و ایران

از زمانی كه بزرگترین پروژه EDI به دستور بیل كلینتون رئیس جمهور وقت آمریكا، در تاریخ 26 اكتبر 1993 در آن كشور مطرح و بموجب آن دولت آمریكا مكلف شد تا خرید كالا و خدمات را از طریق تجارت الكترونیكی انجام دهد، تجارت سنتی و كاغذی در دنیا بیش از پیش رو به افول گذاشت
دسته بندی فقه و حقوق اسلامی
بازدید ها 88
فرمت فایل doc
حجم فایل 27 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 24

وضعیت حقوقی و قانونی تجارت الكترونیكی  در جهان و ایران

فروشنده فایل

کد کاربری 3069

کاربر

شرح مختصر:

از زمانی كه بزرگترین پروژه EDI به دستور بیل كلینتون رئیس جمهور وقت آمریكا، در تاریخ 26 اكتبر 1993 در آن كشور مطرح و بموجب آن دولت آمریكا مكلف شد تا خرید كالا و خدمات را از طریق “تجارت الكترونیكی” انجام دهد، تجارت سنتی و كاغذی در دنیا بیش از پیش رو به افول گذاشت[1] . طبق ارزیابیهای انجام شده, در تجارت سنتی حدود 7درصد ارزش مبادلات جهانی فقط صرف تهیه و مبادله اسناد مربوطه می‌شود[2]. برآوردهای انجام شده نشان میدهد كه با بهره‌گیری از تجارت الكترونیكی بجای روشهای سنتی مبتنی بر كاغذ بین 21 تا 70 در صد صرفه جوئی در فعالیتهای مختلف تجاری حاصل می‌گردد.[3] كاربرد تجارت الكترونیكی در كاهش هزینه‌ها و تسهیل و روان سازی تجارت ملی و منطقه‌ای سبب شده است تا بازرگانی
الكترونیك بنحو بسیار زودرس و غیر منتظره‌ای در تمام سطوح اقتصادی, اعم از ملی, منطقه‌ای و جهانی خود را بر جهانیان تحمیل نماید. در گزارش سازمان همكاری اقتصادی و توسعه OECD آمده است كه تاسال 2005 سقف تجارت الكترونیكی باید به مبلغی حدود یك تریلیون دلار برسد[4].

با رسمیت یافتن تجارت الكترونیكی در جهان، بیش از پیش به شناخت جنبه‌های حقوقی این نوع تجارت و قانونمند كردن آن احساس نیاز می‌گردد. دست اندركاران تجارت ملی، منطقه‌ای و بین المللی حق دارند تا به آثار قانونی و حقوقی اقدامات
ON LINE خود واقف گردند. لذا از مدتهاپیش مجامع بین المللی و هر یك از كشورها در این زمینه در حد نیاز یا توان خود اقدام به وضع قوانین و مقرراتی نموده اند.

قبل از ورود به موضوع بحث خوب است اشاره‌ایبه مفهوم تجارت الكترونیكی
(E.Commerce) و تفاوت آن با مبادله الكترونیك داده‌ها (EDI) داشته باشیم تا هنگام بحث از وضعیت حقوقی و قانونی تجارت الكترونیكی تصویر مشتركی از آن وجود داشته باشد.

فهرست مطالب

– مقدمه

2- تعریف و مفهوم تجارت الكترونیكی

– تعریف تجارت الكترونیكی(E.Commerce)

– تعریف EDI

– تفاوت تجارت الكترونیكی و EDI

3- ضرورت وضع قوانین خاص برای تجارت الكترونیكی

مبحث اول: وضعیت قوانین و مقررات موضوعه در ایران وجهان

الف) اقدامات سازمانهای بین المللی

ب) دستورالعملهای پارلمان اروپا و برخی قوانین ومقررات ملی

1- دستورالعملهای اروپایی

2- قانونگذاری ملی

ج) وضعیت قانونگذاری در ایران

– سیاست تجارت الكترونیكی جمهوری اسلامی ایران

– طرح تجارت الكترونیكی

مبحث دوم: وضعیت حقوقی تجارت الكترونیكی

الف- وضعیت دانشكده‌های حقوق

ب- تشكیلات دادگستری

ج- نظام اداری و بخش خصوصی

– پیشنهادات

منابع

دانلود پایان نامه بررسی وضعيت قانوني تجارت الكترونيكي در …

چکیده ای از مقدمه آغازین ” پایان نامه بررسی وضعیت حقوقی و قانونی تجارت الکترونیکی در جهان و ایران ” بدین شرح است: از زمانی که بزرگترین پروژه EDI به دستور …

[PDF]قواعد حاکم بر سند تجاری الکترونیکی در حقوق ایران و مقررات …

قواعد حاکم بر سند تجاری الکترونیکی در حقوق ایران و مقررات بین المللی. « …. جهان و رویکرد جدید حقو تجارت که منجر به شکل گیری اسناد الکترونیکی شده است، … احتمالی قانون داخلی و پیشرفت های قوانین خارجی و بین المللی پی ….. هدف از وضع این م.

[PDF]دادگاه تجارت الکترونیکی ایران

پایان نامه تحصیلی برای دریافت درجه کارشناسی ارشد حقوق خصوصی. موضوع: … سرکار خانم میرزایی کارشناس محترم مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران. -. آقای …. در جهان هستی همه پدیده ها رو به پیشرفت و دگرگونی می باشند. علوم در رشته ….. قانون آیین داردسی تجاری و مدنی الکترونیکی را وضع نماید و اینکه شیوه اقامه دعوی و تقدیم.

بررسی وضعيت تجارت الکترونيکي در ايران » اخبار دنیای …

قطعا براي بکارگيري تجارت الکترونيکي بعنوان فن‌آوري نوين تجاري، زيرساخت‌هاي فني و ارتباطي و مخابراتي، فرهنگي، حقوقي و قانوني و مديريتي بايد مهيا شود.

[PDF]نقد و بررسی قانون تجارت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران – …

تأمین این مقصود ضروری است مقدماتی جامع وضع گردد و در این عرصه هر کسی مسئول و. ضامن اعمال خود باشد. … ﻗﺎﻧون. ﺗﺟﺎرت اﻟﮑﺗروﻧﯾﮑ. ﯽ ﺟﻣﮭورى اﺳﻼﻣﯽ اﯾران. 2. پیشینه تجارت الكترونیكي در جهان : ….. که نقض حقوق مصرف کننده و قواعد تبلیغ را بررسی می کند.

[PDF]: ﻣﻘﺪﻣﻪ از دﯾﺮﺑﺎز ﮐﻪ ﺑﺸﺮ ﺑﺎ ﺗﺠﺎرت ﺁﺷﻨﺎ ﺷﺪ ، هﻤﻮارﻩ ﭘﻴﺸ

۱۲ بهمن ۱۳۹۲ – ﺑﺎ رﺳﻤﻴﺖ ﯾﺎﻓﺘﻦ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﻴﮏ در ﺟﻬﺎن ، ﺑﻴﺶ از هﺮ ﭼﻴﺰ ﺗﻮﺟـﻪ ﺑـﻪ ﺟﻨﺒـﻪ هـﺎﯼ ﺣﻘـﻮﻗﯽ. اﯾﻦ ﻧﻮع. ﺗﺠﺎرت و … اﻟﮑﺘﺮوﻧﻴﮏ وﺿﻊ ﮐﺮدﻩ و در ﻗﺎﻟﺐ ﺁﻧﻬﺎ ﻋﻼوﻩ ﺑﺮﺑﻪ رﺳـﻤﻴﺖ ﺷـﻨﺎﺧﺘﻦ ﺗﺠـﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﻴـﮏ، ﻣﻬﻤﺘـﺮﯾﻦ. 1 .Electronic … اﯾﻦ ﻗﺎﻋﺪﻩ ﻣﺴﺘﺜﻨﯽ ﻧﺒﻮدﻩ و ﻗﺎﻧﻮن ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﻴﮏ اﯾﺮان ﺑﺎ اﻟﻬـﺎم از ﻗـﺎﻧﻮن.

زیرساخت‌های حقوقی، مالی و فنی – دنیای اقتصاد

۵ مرداد ۱۳۹۵ – این ماده از جالب‌ترین مواد قانون تجارت الکترونیکی ایران است؛ چرا که طبیعت فرامرزی تجارت آنلاین را به‌رسمیت می‌شناسد. … در ادامه توسعه زیرساخت‌های حقوقی برای تجارت الکترونیک در ایران و برای ایجاد … هرچند کیفیت امری نسبی است و نمی‌توان به‌طور کلی وضعیت نرم‌افزاری … قیمت بلیط هواپیما به چین چقدر است؟

قانون تجارت الکترونیکی نیازمند اصلاح | ماهنامه پیوست

اگر آن زمان واژه تجارت الکترونیکی در ایران و جهان واژه جدیدی بود دیگر از عمر آن گذشته است؛ … از دیگر مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد حقوق مولفان و مصنفان است. … او ادامه داد:«باید وضعیت مبانی حاکم بر قانون تجارت و قانون تجارت الکترونیکی را با …

[PDF]پيشينه پژوهش

اﻃﻼﻋﺎت و ارﺗﺒﺎﻃﺎت، اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ و ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ، ﺗﺠﺎري و ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ و دوﻟﺘﯽ ﺑﺴﺘﮕﯽ دارد . ﻓﻘﺪان ﻫﺮﯾﮏ از اﯾﻦ … ﻓـﻮق ﺑـﺮاي ﭘـﺸﺘﯿﺒﺎﻧﯽ از رﺷـﺪ ﺗﺠـﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑـﯽ و ﺑﻬـﺮه ﺟـﺴﺘﻦ از ﻣﻨـﺎﻓﻊ اﺳـﺘﺮاﺗﮋﯾﮑﯽ ﺗﺠـﺎرت … ﭼﯿﻦ را ﺗﺎ ﺣﺪ ﺑﺎزارﻫﺎي ﻏﺮﺑﯽ ﺑﺎ ﺗﻮﺳﻌﻪ زﯾﺮ ﺳﺎﺧﺘﻬﺎي اﻗﺘﺼﺎدي و ﺗﮑﻨﻮﻟـﻮژﯾﮑﯽ ﻣﯿـﺴﺮ داﻧـﺴﺘﻪ و ﺳـﺮﻣﺎﯾﻪ ….. وﺿﻌﯿﺖ ﺣﻘﻮﻗﯽ و ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﺗ …. ﮐﻮﭼﮏ و ﻣﺘﻮﺳﻂ، ﻣﺰاﯾﺎ و ﻣﻌﺎﯾﺐ ﻗﺒﻮل ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ و ﻣﻮاﻧﻊ ﺑﺮ ﺳﺮ راه ﺗﺤﻘﻖ آن در اﯾﺮان را ﻣﻮرد.

قانون تجارت الکترونیکی – ویکی‌نبشته

۱۸ مرداد ۱۳۹۱ – ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران … قانون تجارت الکترونیکی که در جلسه‌ی علنی روز چهارشنبه مورخ هفدهم …. ۴.۳ مبحث سوم – نقض حقوق انحصاری در بستر مبادلات الکترونیک ….. مذهبی، خصوصیات اخلاقی و (داده پیام)های راجع به وضعیت جسمانی، روانی و یا جنسی اشخاص بدون رضایت صریح آن‌ها به هر عنوان غیرقانونی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *