مقاله حقوق مدنی

مقاله حقوق مدنی

در مورد حقوق مدنی و بررسی و تفاوت های ان و چیز های دیگری که در داخل فایل می باشد و تنها یک بار به دانشگاه ارائه گردیده و مورد تایید اساتید می باشد و از نظر ویرایش و صفحه بندی هیچ مشکلی ندارد
دسته بندی فقه و حقوق اسلامی
بازدید ها 121
فرمت فایل doc
حجم فایل 234 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 59

مقاله حقوق مدنی

فروشنده فایل

کد کاربری 3101

کاربر

مقدمه

حقوق مدنی از مهمترین مفاهیم حقوقی است. واژه هایی چون حرکت های حقوق مدنی، جنبش های مدنی، فعالان حقوق مدنی و… امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در روزنامه، کتاب ها و سخنرانی ها به آنها بسیار اشاره می شود. در پاره ای از کشورها، مثل آمریکا بخش مهمی از تاریخ معاصر آنان با این کلمه پیوند خورده است. بسیاری از قانون اساسی کشورها به عنوان حقوق مدنی هم شناخته می شوند. سازمان های حقوق بشر بر حق برخورداری از حقوق مدنی تاکید می کنند. در این مقاله تلاش می شود این مفهوم و کاربرد آن در وضعیت امروز ایران بررسی شود.

پیشینه

حقوق مدنی در انگلیسی (Civil law) و در فرانسه (Droit civil) نامیده می‌شود که از واژه لاتین (jus civile) گرفته شده‌اند که در امپراتوری روم به حقوق حاکم بر روابط شهروندان (citoyen) جامعه روم اطلاق می‌شد و در مقابل حقوق بشر (jus jentium) به کار می‌رفت که ناظر بر قواعد عمومی حاکم بر روابط رعایای دولت روم (peregrins) با یکدیگر و با شهروندان بود.

در قرون وسطی حقوق مدنی در مدارس و دانشگاه‌های اروپا به معنی حقوق رم و در مقابل حقوق مسیحی به کار می‌رفت.

مفهوم حقوق مدنی

برای تعریف حقوق مدنی باید با یک تعریف مهم دیگر در جامعه شناسی آشنا شویم. و آن مفهوم “قرارداد اجتماعی” است. بعضی بحث کرده اند که مفهوم قرارداد اجتماعی برای اولین بار در آثار اپیکور، فیلسوف یونانی قرن سوم و چهارم قبل از میلاد، اشاره شده است: “عدالت، از قرار داد عدم آسیب به دیگری نشات می گیرد .

منابع :

1- كاتوزیان ، دكتر ناصر ، دوره مقدماتی حقوق مدنی ( حقوق خانواده ) ؛ انتشارات دادگستر ، تهران ، چاپ اول ، پائیز سال 79

2- مرحوم امامی ، دكتر سید حسن ، حقوق مدنی ، انتشارات كتابفروشی اسلامیه ؛ تهران ، چاپ سیزدهم ، شهریور سال 75 ، جلد چهارم .

3- مرحوم حائری ( شاهباغ ) ، سید علی ، شرح قانون مدنی ؛ انتشارات گنج دانش ، تهران ، چاپ اول با ویرایش جدید ، 1376 ، جلد دوم.

4- استاد شهید مطهری ، مرتضی ، نظام حقوق زن در اسلام ؛ انتشارات صدرا ، تهران ، چاپ بیست و هفتم، تیرماه سال 78

5- ماده 213 قانون مدنی سابق فرانسه كه زوج محكوم به كیفر ریاست خانواده را از دست می‌داد و ماده 727 بند 1 قانون مذكور در خصوص محرومیت از اریث شخصی كه مورث خود را به قتل رسانده یا اقدام به این كار كرده است.

6- ماده 3 آیین دادرسی كیفری (اصول محاكمات جزایی) فرانسه، ماده 4 قانون 17 آوریل 1878 بلژیك، ماده 225 قانون آیین دادرسی یوگوسلاوی.

7- مخالفین اعتبار حكم كیفری ماده 235 ق.م فرانسه (منسوخه به سال 1886) را حاكی از این می‌دانستند كه قانونگذار تعلیق دعوایی مدنی را دلیل تبعیت آن از حكم كیفری نمی‌داند. این ماده كه تعلیق دعوای طلاق را به لحاظ رسیدگی دادگاه كیفری به اتهام یكی از زوجین مقرر می‌داشت تصریح می‌كرد كه صدور حكم كیفری نتیجه عدم استماع دعوای طلاق را ندارد.

8- متین دفتری، احمد، آیین دادرسی مدنی، ج 3، چاپ دوم، ش 470: «این حكم – ماده 390 – خود یكی از دلایل تعلیق دعوای مدنی به مناسبت طرح دعوای كیفری مربوط به آن می‌باشد و مبنای آن اعتبار قضیه محكوم بها است كه احكام كیفری نسبت به دعاوی مدنی حائز می‌باشند.»

مجازات توهین به افراد در قانون – خبرگزاری میزان

۱۷ بهمن ۱۳۹۴ – گاهی مورد توهین و اهانت دیگری قرار می گیریم و گاهی خود به دیگری توهین … حفظ حقوق اساسی افراد و سایر ارزش های مشابه آن، مجازات هایی را برای توهین …

مجازات توهین به دیگران چیست؟ – باشگاه خبرنگاران

۲۸ خرداد ۱۳۹۲ – بررسی جرم توهین در گفت‌وگو با کارشناسان حقوقی؛ … اظهار نظر کرده است: طرف اهانت باید شخص معینی باشد و اهانت به یک اداره یا دستگاه مشمول این ماده نیست. … بر کشور ارتباط دارد و از تکالیف هر ایرانی و یا خارجی مقیم ایران است.

تفاوت‌های حقوقی توهین و افترا – باشگاه خبرنگاران

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ – توهین مشدد نیز مواردی است که قانونگذار به دلیل مشخصی، برای مرتکب … کرده است مثل توهین مشدد به اعتبار مقام و شخصیت کسی که مورد اهانت قرار …

توهین (اهانت) – موسسه حقوقی اعظم شفائی

مثلا «مال خری» اصطلاحا در فرهنگ ایرانی به معنای خرید و فروش اموال مسروقه و امری غیرقانونی است. … قوانین مربوط به توهین و اهانت در فصل ۲۷ کتاب قانون مجازات اسلامی.

توهین و فحاشی – موسسه حقوقی آفتاب عدالت

۲۲ آبان ۱۳۹۵ – قانونگذار در برخی موارد به اعتبار مقام و شخصیت طرف اهانت شده، برای مرتکب مجازات بیشتری تعیین … توهین به سایر کارکنان و مقامات دولتی ایران

[PDF]اﯾﺮان ﻗﺎﻧﻮن در اﻫﺎﻧﺖ ﺟﺮم ﺑﺮرﺳﯽ ﺗﻮﻫﯿﻦ و ( اﻻﺳﺘﺨﻔﺎف اﻻﻫﺎ

ﺑﺮرﺳﯽ. ﺟﺮم. اﻫﺎﻧﺖ. در. ﻗﺎﻧﻮن. اﯾﺮان. ﺗﻮﻫﯿﻦ. در. ﻟﻐﺖ،. ﺳﺴﺖ. ﮔﺮداﻧﯿﺪن. اﺳﺖ. (. اﻻﻫﺎﻧﺔ. اﻻﺳﺘﺨﻔﺎف. ) … اﻫﺎﻧﺖ. ﺑﻪ. اﺷﺨﺎص. ﺣﻘﯿﻘﯽ. از. ﺟﺮاﺋم. ﻗﺎﺑﻞ. ﮔﺬﺷﺖ،. ﻣﺤﺴﻮب. ﻣﯽ. ﺷﻮد . )2. ﺗﻮﻫﯿﻦ. ﺑﻪ. اﺷﺨﺎص. ﺣﻘﻮﻗﯽ. در. ﻣﻮرد.

براي «توهين و فحاشي» چه مجازات هايي درنظر گرفته شده است؟ – …

۲۷ تیر ۱۳۹۶ – تبادل دیدگاه مقامات پارلمانی ایران و فرانسه در مورد . … مواد قانونی که به توهین و اهانت در قانون مجازات اسلامی می پردازند عبارت است از: هرکس به وسیله …

اهانت به افراد جرم است و شخص مرتکب به مجازات شلاق یا جزای …

۳۰ فروردین ۱۳۹۲ – حجت‌الله جباری در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، توهین و فحاشی را یکی از مصدایق جرایم علیه …

علم و حقوق – جرم توهین درقانون

بررسی جرم اهانت در قانون ایران: توهین در لغت، سست گردانیدن است (الاهانة الاستخفاف)[25] و توهین کردن و در اصطلاح قضایی، نسبت دادن هر فعل و ترک فعلی است که …

توهین و اهانت در حقوق ایران | فایل ناب: دانلود مقاله، تحقیق، …

۲۰ شهریور ۱۳۹۶ – توهین و اهانت در حقوق ایران. توهین در لغت در لغت به معنی «سست گردانیدن» و در اصطلاح حقوقی عبارت از نسبت دادن هر فعل یا ترک فعلی که عرفاً‌ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *